سفر به چین قرن نوزدهم میلادی!!
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/۱٠  

سلام.نظرتون درباره ی یک سفر کوچیک به عقب یعنی قرن نوزدهم چیه؟!چشمک

 در قرن نوزدهم میلادی کمتر عکاسی توانست در سفری دشوار به امپراتوری چین رفته و عکس هایی را از این سرزمین اسرارآمیز آن روزگار و مردمش تهیه کند. جان تامسون، عکاس اسکاتلندی از جمله نادر عکاسانی بود که در آن دوران به چین سفر کرد. او در فاصله سال های 1868 تا 1872 میلادی در چین و نیز شهر پکن به سر برد و عکس های منحصر بفردی را تهیه کرد و از خود به یادگار گذاشت. سفر به چین قرن نوزدهم میلادی. اول اردیبهشت 88 .

جان تامسون در جریان سفرش به چین از خانواده ها نیز عکس می گرفت. تصویر یک زن اشرافزاده چینی به همراه عروس و فرزندانش در شهر پکن.تصویر دلالان آثار عتیقه چینی در شهر پکن . اغلب خارجیانی که در قرن نوزدهم به چین سفر می کردند از مشتریان پر و پا قرص آثار عتیقه و باستانی این کشور بودند.


منظره مسیر منتهی به مقبره امپراتوران سلسله مینگ در نزدیکی شهر نانجینگ ، پایتخت سابق چین و دو مرد چینی که در کنار مجسمه ای غول آسا ایستاده اند.


عکس یک زوج چینی که به تازگی ازدواج کرده بودند در بندر شیامن در جنوب شرقی چین. شوهر به سوی دیگری نگاه می کند زیرا در آن دوره رسم نبود که زن و شوهر به چهره یکدیگر به طور مستقیم نگاه کنند.


در این عکس که در بندر شیامن گرفته شده جان تامسون از خود و دو سرباز گارد امپراتوری عکس گرفته است.


در آن دوران در چین پاهای کوچک زن به عنوان یک حسن تلقی می شد و از همان دورانکودکی پای دختربچه ها را با نوار هایی محکم می بستند تا استخوان های پا رشد نکنند. این کار علاوه بر درد و زجر بسیار باعث می شد تا زنان چینی در زمان بلوغ نتوانند به طور عادی راه بروند. جان تامسون عکسی از یک پای کوچک از شکل افتاده و یک پای عادی برای مقایسه با هم گرفته است.


تصویر یک مدرسه در شهر پکن.


یک مرد چینی ثروتمند در باغ خانه اش در شهر پکن و چپق باریک و بلندی که در دست دارد.


تصویر یک زن جوان در شهر گوانگژو درجنوب چین.


منظره و دورنمای بندر جزیره ماکائو که تا سال 1999 میلدی مستعمره پرتغال باقی مانده بود.

 

 منبع : سایت: بی بی سی . گزارش : بهرام افتخاری.


کلمات کلیدی: سفر ،چین ،قرن نوزدهم ،تاریخی