دولت در نهایت اجرای قانون "عفاف و حجاب" را پذیرفت

قانون "گسترش فرهنگ عفاف و حجاب" بعد ها در چندین مورد در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگی و اجتماعی زنان، مورد بررسی و تجدید نظر قرار گرفت ونهایتا در دوره وزارت صفارهرندی نهایی شد.
 
با این حال قانون "گسترش فرهنگ عفاف و حجاب" که در آن وظایف حدود 20 سازمان و ارگان دولتی در این رابطه تعریف شده است، تا امروز اجرا نشده است. تنها بخش و نهادی که مطابق این قانون وظایف خود را انجام داد، نیروی انتظامی بود که آن هم به دلیل تنها ماندن و عدم حمایت از او به وسیله دیگر نهادها در این عرصه، پس از بروز برخی فشارها و انتقادات، کار را نیمه تمام رها نمود.
 
برخی از مسؤولان دولتی با طرح این موضوع که موی سر زنان ارتباطی به دولت ندارد، از اجرای این قانون تا امروز شانه خالی کرده‌اند؛ چه آنکه در همین راستا تلاش های زیادی صورت گرفت تا گشت ارشاد برای همیشه متوقف شود.
 
"منیره نوبخت" عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی زنان چندی پیش اعلام کرده بود که قانون "گسترش فرهنگ عفاف و حجاب" با نظر مستقیم رئیس جمهور متوقف شده است. به گفته وی رئیس جمهور نسبت به اصل اجرای این قانون اعتقاد داشته،اما بخشهایی از این قانون را نیازمند اصلاح و تغییر می دانند.

نوبخت تاکید کرد: با این حال این قانون چندین بار اصلاح شده است اما کارگروه های اجرایی آن در نیمه راه تعطیل شده اند. وی در گفتگو با یکی از رسانه ها اظهار داشت که مقام معظم رهبری در چندین مورد نسبت به اجرا نشدن این قانون تذکر داده اند.
 
هفته گذشته حجة الاسلام رهبر - رئیس فراکسیون روحانیون مجلس - نیز در گفتگو با یک هفته نامه، نسبت به وضعیت حجاب در کشور انتقادات تندی را مطرح کرد. وی همچنین از مذاکره با دولت برای اجرای قانون حجاب و عفاف خبر داد.
 
پس از اظهار نظر رهبر، برخی دیگر از اعضای کمسیون فرهنگی مجلس نیز نسبت به اجرای بدون کم وکاست این قانون تذکر دادند و نهایتا در جلسه ای که تعدادی از نمایندگان مجلس خدمت مقام معظم رهبری رسیدند، این موضوع مجددا مطرح می شود و رهبر انقلاب نیز نسبت به اجرای هر چه سریعتر قانون تاکید می فرمایند.
 
در همین راستا هفته گذشته وزیر کشور از اجرای این قانون خبر داد و فرمانده ناجا طرح جدید نیروی انتظامی در برخورد با مظاهر منکرات در جامعه را در جلسه ای غیر علنی به نمایندگان مجلس ارائه کرد.

اجرای این قانون توسط دولت، هر چند دیرهنگام است، اما آن را باید به فال نیک گرفت. انتظار می رود این قانون فرصتی را فراهم کند تا دستگاه های ذیربط در کنار هم، ضمن تقسیم کار مشخص اجرای این قانون را با جدیت بیشتری دنبال کنند.

 

گروه ناجـــــــا-قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب 13 دی 1384 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده اما با گذشت بیش از 4 سال هنوز گام جدی برای اجرای آن برداشته نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس،متن قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب به شرح ذیل است:

مقدمه:

«حجاب» از ارزنده‌ترین نمودهای فرهنگی، اجتماعی در تمدن ایرانی - اسلامی است که پیشینه آن به قبل از ورود اسلام می‌رسد، اما در فرهنگ اسلامی به اوج تعالی و منتهای ارزش و اعتبار خود می‌رسد.

حجاب و عفاف پدیده مذهبی - ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی است و توجه به زمینه‌های فرهنگی - اجتماعی به عنوان بستر آن بسیار شایسته و لازم استد و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

بدیهی است که در کنار شرایط مساعد اجتماعی برای ارزش تلقی کردن و الگوپذیری این فرهنگ، نیازمند درونی و نهادینه شدن آن در وجود افراد است بدون شک رسیدن به این هدف نیازمند مشارکت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمند است.

سیاست‌ها و راهکارها

1- در اولویت قرار دادن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی کشور برای مقابله با روند فزاینده بدحجابی.

2- ابلاغ روش‌های اجرایی و تعیین ضوابط و هنجارهای روشن در مورد نوع لباس و پوشش افراد در بخش‌های رسمی و اداری کشور.

3- نظارت بر رعایت حریم حجاب و عفاف در سازمان‌های دولتی و عمومی و نظارت و تأکید بر ضرورت رعایت سادگی و پوشش و فرم‌های اسلامی و حضور ساده و بی‌آرایش در محیط کار به دلیل تأثیر منفی بر مراجعان.

4- تعریف استانداردهای فرهنگی مناسب برای ترویج فرهنگ عفاف منطبق با فرهنگ دینی و ملی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ترویج الگوهای مناسب پوشش اسلامی توسط نهادهای الگو ده.

5- ایجاد مراکز و مؤسسات متعدد با هدف الگوسازی، ارائه مدل‌های مناسب و متنوع و ایجاد رقابت سالم در زمینه بین افراد.

6- وضع قوانین و مقررات لازم برای اصلاح وضعیت پوشش در جامعه.

7- گسترش و تقویت مراجع قانونی برای ترویج پوشش اسلامی در جامعه.

8- اصالت بخشی به فرهنگ عفاف از طریق محصولات متنوع فرهنگی، هنری متناسب.

9- رعایت حجاب و حفظ شئون اسلامی از سوی مدیران، مسئولان حکومتی و خانواده‌های آنان و تدوین شاخص‌هایی در این زمینه برای گزینش مدیران.

10- رفع اشکالات قانونی در نحوه تولید،‌ توزیع و عرضه پوشاک داخلی و خارجی.

11- پیگیری نحوه اجرای طرح گسترش فرهنگ عفاف به صورت مستمر در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان‌ها و ارائه گزارش‌های منظم به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس کمیته).

12- ارزیابی دقیق از اجرای طرح‌ها توسط دستگاه‌های فرهنگی، انتظامی و قضایی برای مقابله با مظاهر بدحجابی و یافتن راهکارهای مناسب توسط کمیته توسعه و ترویج فرهنگ عفاف.

13- نظارت و ارزیابی عملکرد رسانه‌ها - خصوصاً صدا و سیما - در ارتباط با الگوهای تبلیغی آنها و تأثیر آن در جامعه.

14- احیاء سنت حسنه «امر به معروف و نهی از منکر» درمورد حجاب و عفاف.

15- فراهم کردن زمینه‌های لازم برای تهیه کتب، نشریات و تولیدات علمی - فرهنگی به منظور ترویج فرهنگ عفاف و پاسخگویی به شبهات موجود در مورد آن.

16- انجام سیاست‌های تشویقی درباره مدیران و کارگزارانی که در محیط کار خود اصول عفاف و پوشش اسلامی را رعایت می‌کنند.

وظایف تخصصی دستگاه‌های قانونگذار و اجرایی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

1- هماهنگی و نظارت بر رسانه‌های ارتباط جمعی همانند: روزنامه‌ها، مجلات و محصولات سمعی و بصری، نمایش‌ها و ... برای توجه به فرهنگ حجاب و عفاف و رعایت آن.

2- حمایت مادی و معنوی از آثار فرهنگی - هنری همانند تسریع در صدور مجوز،‌ ارایه یارانه و تشویق تولید کنندگان آثار فرهنگی و هنرمندانی که راهکارهای تازه و جذاب در راستای توسعه فرهنگ عفاف ارائه می‌کنند.

3- جلوگیری از انتشار و تبلیغ کالاهای فرهنگی که با فرهنگ عفاف و حجاب مغایرت داشته باشد مانند (کتاب، فیلم، نشریات، تئاتر و ...)

4- ترویج الگوهای مناسب برای عفاف و حجاب و ممانعت از ترویج فرهنگ مدگرایی منفی در محصولات و کالاهای فرهنگی.

5- هماهنگی و همکاری با رسانه‌های جمعی برای ایجاد حساسیت لازم در خانواده‌ها نسبت به اهمیت فرهنگ حجاب و عفاف.

6- تولید سمفونی و آثار موسیقایی متناسب با موضوع عفاف و حجاب.

7- برگزاری جشنواره‌های فرهنگی - هنری، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی برای رواج فرهنگ عفاف و حجاب.

8- استفاده از ظرفیت سازمان‌های فرهنگی غیر دولتی و خصوصی جهت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب.

9- نظارت فرهنگی بر اینترنت و ایجاد سیاست‌های حمایتی و هدایتی به منظور تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب و جلوگیری از ورود و گسترش مظاهر تهاجم فرهنگی.

10- تبیین و تحلیل ریشه‌های دینی و اعتقادی فرهنگ عفاف و حجاب - به ویژه برای نسل جوان - از طریق تولیدات ملی، برگزاری نشست‌های فکری - فرهنگی، ایجاد باشگاه اندیشه و مانند آن.

11- نظارت بر تشکل‌های هنری - مردمی، نمایشگاه‌های هنری و محافل هنری عمومی مانند: کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها در جهت رعایت عفاف و حجاب.

12- اهتمام لازم برای اجرای قانون «منع استفاده ابزاری از تصاویر زنان در مطبوعات».

13- به عضویت پذیرفتن خانم‌های متعهد و مطلع از مسائل عفاف و حجاب در هیئت‌های نظارت بر بازبینی فیلم، کتاب و .....

14- تهیه فیلم‌های سینمایی در مورد تاریخچه‌ کشف حجاب در ایران و بررسی علل و عوامل آن.

15- استفاده مناسب از لباس‌های اسلامی - ملی (حجاب و حجاب برتر) در فیلم‌های سینمایی و استفاده نکردن از این پوشش توسط شخصیت‌های منفی و منفور در فیلم‌ها.

16- ارزیابی مستمر وضعیت حضور زنان در فیلم‌های سینمایی و مطبوعات.

17- نظارت دقیق و اصولی بر وضعیت فرهنگی - اخلاقی سالن‌های سینما و مراکز مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

18- حمایت از انتشار نشریات تخصصی و پوشاک اسلامی و سعی در جهانی کردن این نشریات از طریق اینترنت.

19- ارتباط مستمر و تبلیغ در جهت گسترش فرهنگ و سنن ایرانی - اسلامی در بین ایرانیان مقیم خارج از کشور به وسیله رایزنی‌های فرهنگی در سفارتخانه‌های ج.اسلامی.ایران در سراسر دنیا ( با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)

20- همکاری و هماهنگی درجهت اعزام گروه‌های فرهنگی جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ و آداب اسلامی - ملی برای سایر ملل- خصوصاً ایرانیان مقیم خارج از کشور - (با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی)
21- توسعه و گسترش ارتباط فرهنگی - اسلامی و ملی بین سفارتخانه‌های کشورهای اسلامی در ایران ( با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی).

وزارت بازرگانی

1- حمایت عملی از طراحان و تولید کنندگان پوشاک‌های ساده و اسلامی در جهت ایجاد تنوع در الگوهای پوشش اسلامی.

2- نظارت مستمر و مؤثر بر عملکرد واحدهای تولیدی پوشاک از طریق سازمان‌های مربوطه.

3- حمایت کامل - حتی یارانه‌ای - از واحدهای تولیدی پارچه‌های چادری.

4- کنترل اماکن تجاری عمومی (شامل فروشگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری، نمایشگاه‌ها و ...) از نظر پوشش و بدحجابی.

5- تدوین قوانینی برای ممنوعیت عرضه لباس دست دوم خارجی در کشور.

6- اجرای شیوه‌نامه و ملزم ساختن، واحدهای تولیدی جهت نصب نام تجاری (Brand) بر روی پوشاک تولید شده در داخل.

7- اطلاع رسانی و ارتقاء سطح دانش و بینش واحدهای تولیدی،‌ توزیعی، آرایشگاه‌ها، دستگاه‌های عرضه لوازم بانوان در مورد حجاب و عفاف.

8- حمایت‌های همه جانبه از برگزاری جشنواره‌های ادواری و نمایشگاه‌های عرضه البسه و لوازم زنان منطبق با الگوهای ارزشی اسلامی و معرفی واحدهای نمونه در سطح کشور و خارج از کشور.

9- پیشنهاد قوانین مشخص در مدت 3 ماه برای نظارت بهتر بر تولید و توزیع پوشاک و نحوه برخورد با متخلفان واحدهای تولیدی و استانداردسازی آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی.

10- اهتمام برای اجرای مناسب تر مقررات درچیدمان آرایش / تزیین ویترین‌ها و استفاده از مانکن‌ها جهت حفظ عفت عمومی.

11- نظارت بر رعایت اصل عفاف در نوع بسته‌بندی و عدم استفاده از تصویرهای نامناسب در تبلیغات تجاری کالا.

12- تهیه احکام شرعی مرتبط با اسناد و آموزش آن به اصناف توسط وزارت بازرگانی قبل از اخذ مجوز فعالیت.

13- برگزاری نمایشگاه‌های لباس - ملی و مذهبی - جهت ارائه الگوهای اسلامی و سالم به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان.

سازمان صدا و سیما

1- اهتمام ویژه در خصوص معرفی و ترویج فرهنگ عفاف به منظور نهادینه سازی و جذاب نمودن آن.

2- تبیین نقش حجاب و عفاف در افزایش سلامت جامعه و بهره‌وری آن از طریق تولید برنامه‌های مختلف.

3- فرهنگ‌سازی در زمینه اصلاح پوشش نامناسب و ارائه راه‌حل‌های مؤثر و فوری از طریق تولید برنامه‌های کارشناسی، گفتمان، تولید فیلم، تیزرهای تلویزیونی و ...

4- تبیین و‌ آموزش احکام شرعی حجاب و عفاف و رعایت حریم عفاف در خانه و اجتماع و آموزش معیارهای رفتار صحیح زن و مرد جهت برقراری روابط متعادل اجتماعی.

5- به تصویر کشیدن ابعاد شخصیت‌های الهی اسلام چون حضرت زهرا (س)، حضرت زینب (س) و زنان نمونه از صدر اسلام تا دوران معاصر در مناسبت‌های مذهبی و ملی و تأثیر آن در فرهنگ سازی و گسترش ارزش‌های اسلامی به صورت جذاب.

6- ترویج الگوهای مناسب حجاب از طریق تولید فیلم و سریال و سایر برنامه‌های تلویزیونی و انجام مناظره علمی، فرهنگی و هنری در خصوص فلسفه حجاب و عفاف به منظور استحکام بنیه اعتقادی و فرهنگی جوانان.

 **************************************** 

/ 6 نظر / 4 بازدید
زهراابراهیمی

سلام دوست عزیز وبلاگی خوبی دارید مایلید به وبلاگ من هم سری بزنید خوشحال میشوم دوست عزیز اگه میشه لطف کنید من رالینک کنید البته اگر لطف کردین اینکار راانجام دادید حتما در قسمت نظرات وبلاگم به من خبر بدهید تامن هم لطف شمارا جبران کنم بینهایت ممنونم [گل]

دانش دوست ما

خوش حال میشم از وبم دیدن کنید و نظر هم بدین[عینک][عینک][عینک]

پا به پا

این قانون گذاشته شد ولی ای کاش درست هم اجرا شود. ممنون که به ما سر زدی[گل]

یلدا

‫تو مملکت ما هر وقت یک کاری را زیادی توش پافشاری کنند نتیجه معکوس داره هر چی کنترل ها را زیاد کنند و بگیر و بندها را بی حجابی و فرهنگ بی حجابی بیشتر میشه من خیلی ها را میشناسم که زمان شاه چادری بودند و تا همین ده سال پیش هم از اون چادری های سفت سخت بعد چادرشون را برداشتند و مانتویی شدند با یک روسری بزرگ !!!اما حالا سه سالی است که میبینم روسری اشون داره هی اب میره حالا یا تقصیر پارچه روسریه است که هربار که میشورند آب میره و البته پارچه مانتوشان !!!هر چی که هست روسری و مانتو هم یک حجاب و ما کشورمان پوشیده ترین زن ها را داریم حتی بدحجابهامون هم پوشیده هستند نه واقعا

یلدا

‫شما ببیند در همه کشورهای اسلامی من با اروپا و امریکا کاری ندارم در تمام کشورهای مسلمان تنها کشوری که حجاب دارند خانم هاش اون همه اشون ایرانه دیگه بس کنند دیگه حالا که مردم به قانون احترام میزارن و مخالف شاید میلشون این روسری را سرشون میکنند خداراشکر کنند و این قدر دیگه مته به خشخاش نزنند بدبختی اینکه فقط فقط به ظواهر نگاه میکنیم اینقدر ممکلت مشکل داره که به این بند کردن خود آقای رییس ممکلت احمدی نژاد هم یادتون گفت مشکل امروز ایران مو خانم ها مون نیست من را با این کارتون به شعورشون توهین نکنید :!!!

یلدا

نظراتم خصوصی بود عزیزم [ماچ]