نماز تراویح

دیدگاه اهل سنت

اهل سنت عقیده دارند که نماز تراویح، سنتمحمد پسر عبدالله، است. از نظر اهل سنت نخستین کسی که نماز تراویح خواند، پیامبر اسلام بوده‌است و مسلمانان به او اقتدا می‌کرده‌اند. از نظر اهل سنت، نماز تراویح مستحب است و به همین دلیل قطع طواف و سعی برای تراویح جایز نیست. در فقه سنی نماز تراویح را می‌توان فرادا و یا به جماعت خواند و ختم قرآن در آن هم واجب نیست.

دیدگاه شیعیان

از نظر شیعیان نماز تراویح، همان نماز وتر و یا نماز تجهد است که در ماه رمضان و غیر از آن مستحب و سنت است. شیعیان اعتقاد دارند که خواندن نمار مستحب به جماعت صحیح نیست. بر اساس بحارالانوار، نخستین کسی که دستور به جماعت در تراویح داد عمر بن خطاب بود. شیعیان معتقدند که جماعت در تراویح بدعت است. در حالی که اهل سنت گفته‌اند علی بن ابی طالب خود امام جماعت در تراویح بوده است، شیعیان اعتقاد دارند که علی بن ابی طالب همواره یاران و پیروانش را از این نماز باز می‌داشته است.

منبع:http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%AD

/ 2 نظر / 10 بازدید
جلیلی

سلام میشه بگید ریشه نماز تراویح از کی بوده و چه کسانی این نماز رو اول برپا کردند و اون هم به جماعت؟

مصطفی

سلام علیک نظرت رو خوندم و نظر شما برام خیلی مهمه ولی بنظر شما بهتر نیست که شما یک فرد شیعه ،محب و دوستدار اهل بیت (ع) هستی بیشتر از دین و مذهب خودمون که به حقه مطلب بنویسی و جماعتی رو روشن و هدایت کنی . درضمن مطلبی که درمورد نماز تراویح نوشته بودید رو خوندم . این نماز چون بدعتی از سوی عمر خلیفه دوم می باشد و سندیت محکم و قابل قبولی ندارد بنده قبول نمیکنم و یه سری به مفاتیح الجنان بزن صدها نماز بهتر از نماز تراویح میبینی که تورو از این فضا به فضای دیگه ای میبری... موفق باشی